Już nieco ochłonęłam, więc mogę zabrać się za opisanie kolejnego etapu procesu starania się o wizę imigracyjną. Emocji było sporo, gdy w piątek 1 maja dowiedziałam się, że nasza petycja została zaakceptowana przez kolejny urząd – National Visa Center, czyli Narodowe Centrum Wizowe. Teraz czekamy tylko na badania lekarskie i rozmowę wizową… i mogę się pakować!
W poście Etap 1 opisałam czym charakteryzował się pierwszy krok tego szalonego procesu wizowego. Szalonego, bo nieprzewidywalnego, drogiego i męczącego… ale już prawie koniec, uff… Ku naszemu zaskoczeniu NVC rozpatrzyło naszą sprawę w ciągu 23 dni, porównując to ze 161 dniami oczekiwania na etapie USCIS na prawdę wywołało to niemałe zdumienie i radość. Zagłębiając się nieco bardziej w szczegóły i nawiązując do posta na temat poprzedniego etapu to 20/03/2015 otrzymaliśmy e-mail informujący o przekazaniu naszych dokumentów do wspomnianego NVC, odczekaliśmy grzecznie tydzień i mąż zaczął dzwonić, pytając czy petycja już dotarła i czy nadano nam numer sprawy. Pamiętam, że zaczęłam się już denerwować, bo ciągle twierdzili, że nic do nich nie przyszło, ale ku mojej uldze wreszcie 03/04/2015 przez telefon podano nam numer naszej sprawy i identyfikator opłat, znane jako Case Number & Invoice ID Number. Co ciekawe, znając już swój numer sprawy można dokładnie sprawdzić kiedy został on nadany, przykładowo:
WRW2015549006
Pierwsze trzy litery oznaczają, w której ambasadzie procesowana będzie wiza, kolejne cztery cyfry to rok, następne trzy to dzień wg kalendarza juliańskiego powiększony o 500, a ostatnie 3 cyfry mówią, jako której sprawie w kolejności nadano numer w danym dniu. Rozpracowując więc nasz przykład dowiadujemy się, że sprawa trafi do Warszawy, a numer nadany został w 2015 roku, 49 dniu roku wg kalendarza juliańskiego tj. 18 lutego jako szóstej sprawie w tym dniu.
Mając wszystkie potrzebne do zidentyfikowania numery można zalogować się na stronę NVC, gdzie wykonać można wszystkie opłaty, wypełnić formularze online i tyle, statusu sprawy nie zobaczymy. Na etapie NVC wysyła się dwa zestawy dokumentów – jeden zwany AOS, dotyczący sponsora i drugi IV Application dotyczący głównego aplikanta-imigranta. Każdy zestaw idzie własną ścieżką, czyli wymaganie jest wniesienie osobnych opłat i wysłanie dwóch paczek z dokumentami w ramach jednej sprawy.
AOS:
 1. Opłata za AOS – $120
 2. Zebranie i wysłanie dokumentów
IV Application:
 1. Choice of Agent Form (DS-261)
 2. Opłata za IV Application – $325
 3. Zebranie i wysłanie dokumentów
 4. DS-260
Tak wygląda ogólnie, ale jest parę trików o których warto wiedzieć, żeby przyśpieszyć cały proces, a ja chętnie się nimi podzielę 😉
 Krok 1: Case Number & Invoice ID Number

Jak już wspomniałam wyżej, mąż uparcie wydzwaniał do NVC, żeby pozyskać te nieszczęsne numery jak najszybciej, ale można spokojnie poczekać na list tzw. Welcome Letter, który zawierać będzie wszystkie niezbędne informacje na temat etapu NVC oraz potrzebne numerki, identyfikatory, itp. Ja osobiście polecam dzwonić, bo czytałam historie par do których list docierał po tygodniach, a do innych w ogóle.
Krok 2: AOS Fee & Choice of Agent Form (DS-261)

Logujemy się na wspomnianą wyżej stronę NVC i wesoło wnosimy (a raczej sponsor wnosi, czyli mój kochany mąż :D) opłatę za Affadavit of Support, czym dokładnie jest sam AOS opiszę później, ale na dzień dzisiejszy kosztuje to $120. Natomiast ja jako główny aplikant wypełniam formularz wyboru agenta (DS-261).
Krok 3: Supporting Documents

Chyba najtrudniejszy moment w całym procesie wizowym, przynajmniej z mojej perspektywy, a czemu? Zaraz się dowiecie…
A. Paczka AOS
Affadavit of Support to nic innego jak przysłowiowy pakt z diabłem, a w przypadku wizy małżeńskiej oświadczenie, że małżonek jako sponsor bierze całkowitą odpowiedzialność finansową za przyszłego imigranta dopóki ten/ta uzyska obywatelstwa i uwaga(!), rozwód nie zwalnia z tego zobowiązania. A o co w tym wszystkim chodzi? A no o pieniądze, bo o co innego?  Świeżo upieczonemu imigrantowi nie będzie przysługiwała w zasadzie żadna pomoc ze strony rządu USA, ni to kartki na jedzenie, ni zasiłek, nic. 
Nasza paczka AOS zawierała:
 1. Strona z kodem kreskowym, znana jako barcoded cover sheet.
 2. Cover letter, czyli wylistowana zawartość paczki.
 3. Wypełniony i podpisany I-864.
 4. 2014 Tax transcripts.
 5. 2013 Tax transcripts.
 6. 2012 Tax transcripts.
 7. Kopie rachunków (paychecks) za ostatnie 6 miesięcy, jako dowód aktualnych dochodów sponsora.
 8. Zaświadczenie o zatrudnieniu sponsora (employment letter).
B. Paczka z IV Application
 1. Strona z kodem kreskowym, znana jako barcoded cover sheet.
 2. Cover letter, czyli wylistowana zawartość paczki.
 3. Fotokopia mojego aktu urodzenia (odpis zupełny) plus tłumaczenie.
 4. Fotokopia zaświadczenia o niekaralności plus tłumaczenie.
 5. Fotokopia aktu małżeństwa.
 6. Fotokopia strony paszportowej z moimi danymi personalnymi.
Zebrane dokumenty umieściliśmy w osobnych podpisanych teczkach, potem razem, w jednej kopercie mąż wysłał je przesyłką ekspresową do NVC.
Krok 4: Get your DS-261 reviewed and pay IV Fee
Aby można było zapłacić kolejną opłatę konieczne jest zaakceptowanie przez NVC wyboru agenta. Na swojej stronie NVC podaje, że zajmuje to maksymalnie 15 dni, przez telefon podają, że 30. Ogólnie jest z tym problem. Moja wskazówka to dzwonić i nalegać, aby reprezentant NVC zaakceptował Wasze DS-261 tu i teraz, w trakcie rozmowy. My tak zrobiliśmy, co prawda udało się dopiero za drugim razem, za pierwszym reprezentantka była miła, ale z uporem maniaka nam odmawiała i kazała czekać 30 dni. Mąż zadzwonił następnego dnia i udało się bez problemów, a IV fee było dostępne już następnego dnia.
Krok 5: DS-260

Gdy status IV fee zmieni się na PAID to główny aplikant czym prędzej może zabrać się za wypełnianie DS-260. Formularz trochę przydługawy, ale można przerwać wypełnianie i wrócić do niego później.
Krok 6: Case Complete

Wszystkim życzę, aby ich sprawa potoczyła się w NVC tak jak nasza, bez żadnych checklist, czyli konieczności dosłania dodatkowych informacji, dokumentów, ponieważ wtedy ląduje się na końcu kolejki i znowu trzeba swoje odczekać.
Nam się poszczęściło i po 23 dniach od wysłania przez nas dokumentów do NVC otrzymaliśmy telefoniczną informację, że nasza sprawa została rozpatrzona pozytywnie! A skąd wiedzieliśmy, żeby akurat wtedy zadzwonić? Konto na ceac.gov nie informuje przecież o statusie sprawy, a żeby czegokolwiek się dowiedzieć telefonicznie trzeba powisieć na linii tak z godzinkę w oczekiwaniu na wolnego reprezentanta, więc codzienne dzwonienie nie wchodzi w grę… Ale! Któregoś dnia zalogowałam się na nasze konto na stronie NVC i oto co zobaczyłam:

Affadavit of Support Fee zmienił się z PAID na N/A, co wg http://www.visajourney.com/ oznacza w zdecydowanej większości przypadków Case Complete. I tak też faktycznie było i w naszej sytuacji!


Moje wskazówki:

 1. Nie czekajcie na list z NVC, tylko dowiadujcie się o numer sprawy telefonicznie.
 2. Zaraz po zapłacie AOS fee dostępny do wydrukowania jest kod kreskowy, nie trzeba czekać aż status zmieni się na PAID.
 3. Wydrukujcie dwa egzemplarze kodu kreskowego, jeden dla paczki z AOS i drugi dla paczki z IV Application.
 4. Oba zestawy wyślijcie razem, zaraz po zapłacie AOS fee, najlepiej ekspresową przesyłką.
 5. Dzwońcie uparcie, prosząc o akceptację DS-261 i aktywację IV fee.