Do wyjazdu pozostało już tylko kilka dni, wreszcie! 22 września ważną datą jest, wtedy właśnie czeka mnie jedna z najważniejszych podróży w życiu – do USA z biletem w jedną stronę. Wspomniany bilet w jedną stronę jest bohaterem dzisiejszego posta, jego kupno gdy zamierzamy wybrać się do USA nie jest takie proste. Dlaczego?
Teorii na ten temat jest kilka, najpopularniejsza to ta, że osoba kupująca bilet w jedną stronę do USA podróżuje najprawdopodobniej w interesach, więc musi być elastyczna, a przy tym pewnie stać ją na droższy bilet. Ile w tym prawdy, ciężko stwierdzić. Często więc najkorzystniej jest kupić bilet round trip (w dwie strony) i z powrotnego zrezygnować. Podobno w USA czasem za to ścigają, ale są to raczej sprawy promilowe, w Europie w ogóle zapomniane. Na rynku można jednak znaleźć kilka linii lotniczych które działają nieco inaczej niż te regularne, mianowicie oferują one way ticket w przyzwoitej cenie. O czym jeszcze warto pamiętać przy kupnie biletu? Znawcy mówią, że lepiej wybierać dni w środku tygodnia, kupować niedzielnym wieczorem około 8 tygodni przed planowaną datą podróży, przeszukiwać różnego rodzaju portale typu expedia, skyscanner, kayak, flipo. Ja tym razem do żadnej się nie zastosowałam, bilet kupiłam w poniedziałek, 4 tygodnie przed wylotem, bezpośrednio na stronie przewoźnika , w razie sytuacji awaryjnej wolę rozmawiać bezpośrednio z linią lotniczą niż z pośrednikiem. Wybór padł na linie AirBerlin, najtańszą opcję: taryfę FlyClassic w klasie Economy, cena: 1996 zł w jedną stronę. W cenie bagaż podręczny, rejestrowalny, posiłki, przekąski. Lot z Krakowa (wylot o 6:15) do Chicago (przylot o 11:25) przez Berlin.
Ale skupmy się na tym co ma nam do zaoferowania dzisiejszy rynek, w celach porównawczych wybrałam datę 16.12.2015, środę, czyli do testowego wylotu mamy ponad dwa miesiące.
 Zacznę od linii na którą sama się zdecydowałam:
Źródło: Internet.
16.12.2015:
Trasa: Kraków – Chicago
Cena: 2001,71 zł
Taryfa: Economy FlyClassic
Czas: 13h05min, wylot 6:30, przylot 12:30.
Cena obejmuje: bagaż podręczny, rejestrowalny, posiłki, przekąski.
Źródło: Internet
Niestety 16.12.2015 interesujących lotów brak, ale 15.12.2015 też jest ok 😉 Lotów do Chicago Norwegian nie oferuje, ale spokojnie można dostać się do Nowego Jorku (JFK), San Francisco (OAK), Los Angeles (LAX), Las Vegas (LAS) lub na Florydę.
Trasa: Kraków – New York
Cena: 821
Taryfa: Economy LowFare
Czas: 13h50min, wylot 12:10, przylot 20:00.
Cena obejmuje: tylko bagaż podręczny.
Bagaż rejestrowalny (do 20kg) i posiłki można dokupić osobno, zazwyczaj wychodzi to drożej niż kupno droższej opcji LowFare+ (dla daty przykładowej za 1062 zł), w cenie której zawarta jest opłata za duży bagaż i posiłki. Czy przekąski i napoje są dostępne bez ograniczeń niestety nie mam pojęcia, opinie przeczytałam przeróżne.
Cena jest bardzo kusząca, ale w mojej sytuacji Norwegian odpadł ze względu na późny przylot i w konsekwencji konieczność spędzenia nocy w Nowym Jorku i kontynuowania podróży następnego dnia, gdyż moje docelowe miasto jest nieco dalej 😉
I na tym możliwości się chyba kończą, przynajmniej ja nic innego godnego uwagi nie znalazłam. Ewentualnie linie Condor, ale nie latają ani do Chicago, ani Nowego Jorku i sprawdzając loty dzisiaj (09.02.2015) najwcześniejszy dostępny znalazłam na maj 2016, do Waszyngtonu.
Jeśli ktoś rezerwuje bilet w miarę wcześnie to warto rozważyć co się bardziej opłaca, gdyby nie fakt, że nieco sytuacja mnie zaskoczyła, bo musiałam przyśpieszyć wyjazd o miesiąc (dostałam już pracę w USA!) to na 99% wybrałabym lot Lufthansą z biletem w dwie strony, cenowo wyszłoby pewnie podobnie, a Lufthansą do USA już latałam, więc jest już przeze mnie sprawdzona, lubię ją i cenię, teraz jednak przyszedł czas na nowe doświadczenia. W którymś z kolejnych postów na pewno opiszę wrażenia po locie z AirBerlin 🙂